Prosper idzie w ślady LendingClub! Będzie wtórny rynek

Ledwo wczoraj zdążyłem „zaprognozować” wysyp wtórnych rynków w serwisach social lending, a już dziś swoje plany ogłosił największy gracz na amerykańskim rynku pożyczek P2P – Prosper.com.

Prosper.com podąży dokładnie tą samą ścieżką co konkurent – ogłosił właśnie, że wchodzi w „quiet period” związany z rejestracją w SEC papierów wartościowych odpowiadających prywatnym pożyczkom udzielonym w ramach platformy P2P (jak to działa – patrz LendingClub). Oznacza to zamknięcie rejestracji nowych użytkowników i brak możliwości udzielania pożyczek przez już zarejestrowanych klientów. Uzasadnieniem całej operacji jest chęć stworzenia wtórnego rynku pożyczek:

The registration filing is a necessary step toward making the secondary lending market available to the community. This is something many of you have been asking for, and we believe the liquidity of a secondary market will make Prosper even more vibrant.

Tymczasem na wtórnym rynku LendingClub zaczynają pojawiać się pierwsze oferty sprzedaży. Tak jak można było się spodziewać są to „złe długi”, z ponad 60-dniowymi opóźnieniami w spłacie. Jak donosi serwis P2P-Banking.com, w trakcie dzisiejszego dnia wystawione na sprzedaż pożyczki charakteryzowały się niewielkim dyskontem w stosunku do wartości nominalnej (13% – 21%). Zaczyna się nieśmiało, ale jedno jest pewne – będzie ciekawie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *