Smava – nowy gracz na polskim rynku social lending

7 stycznia rozpocznie działalność nowy serwis pożyczek społecznościowych na polskim rynku – Smava. Od swoich konkurentów różni się już na starcie – pochodzeniem. W odróżnieniu od rodzimych platform social lending Smava ma wsparcie niemieckiego „rodzica” – Smava.de.

Informacji o Smava.pl jest jak dotąd niewiele – o starcie serwisu dowiedziałem się z zaproszenia na konferencję prasową. W mailu od firmy PR znalazło się raptem parę zdań o nowym przedsięwzięciu

smava jest platformą p2p lending siostrzaną wobec smava, która powstała w Niemczech na początku 2006 roku. Poziom kapitału założycielskiego smavy wynosi ponad 8 milionów euro. Jako jedyny w Polsce portal tego typu, smava podjęła ścisłą współpracę z Biurem Informacji Kredytowej dla zapewnienia bezpieczeństwa swoich klientów. Platforma smava umożliwia zawieranie cywilno-prawnych umów pożyczkowych pomiędzy użytkownikami internetu, na zasadzie aukcji (tak jak np. eBay, allegro etc.), czyli jest przeniesieniem biznesowego modelu aukcji internetowych w sektor pożyczek i inwestycji.

O tym, że Smava przymierza się do wejścia na polski rynek niewtajemniczeni mogli dowiedzieć się już kilka miesięcy temu dzięki ogłoszeniom, w których niemiecki serwis poszukiwał tłumaczy. Nowy gracz na polskim rynku social lending może budzić zaciekawienie z wielu względów. Po pierwsze, jako jedyny jest oddziałem zagranicznej platformy pożyczek P2P. W wywiadzie udzielonym serwisowi P2P-Banking.com CEO Smava.de Alexander Artopé uzasadnia decyzję o zagranicznej ekspansji wskazując na wielkość polskiego rynku i utrzymujący się duży spread pomiędzy oprocentowaniem kredytów i lokat bankowych. Wspomina również o tym, iż polskie regulacje prawne nie wymagają pośrednictwa banku w modelu social lending, co pozwala obniżyć koszty transakcyjne. Serwisem zarządzać będzie polski oddział umiejscowiony we Wrocławiu.

Po drugie, w Polsce funkcjonują już 3 serwisy pożyczek społecznościowych, a więc rodzimy rynek jest stosunkowo zatłoczony. Można oczywiście spierać się czy dotychczasowi gracze spełniają oczekiwania pożyczkodawców i pożyczkobiorców – na pewno jest w tej dziedzinie jeszcze wiele do zrobienia. Naturalnie pojawia się pytanie, co nowego zaproponuje Smava.pl. W skrócie wiadomo już, że:

  • Serwis będzie blisko współpracować z BIK – co się za tym lakonicznym stwierdzeniem kryje? Zobaczymy… Na oko niewielka to pociecha dla pożyczkodawców – Kokos i Monetto też korzystają z tej bazy.
  • Na starcie pojawi się feature nazwany „Anleger-Pools” – podobno to coś w rodzaju ubezpieczenia (tak wyjaśniono to w P2P-Banking.com). Z kontekstu wynika jednak, że chodzi o coś innego – może łączenie inwestorów w większe grupy (investor pools)?
  • Limit kwoty pożyczki wynosić będzie 100.000 zł. Maksymalne zaangażowanie pożyczkodawcy – 200.000 zł
  • Informacje dostępne dla pożyczkodawców zawierać będą dane z BIK oraz DTI (debt-to-income ratio, po naszemu stosunek zadłużenia do dochodów)
  • Pożyczkobiorcy uiszczać będą 1% opłatę, a inwestorzy będą korzystać z platformy bez opłat.

Smava.pl chce w najbliższej przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku. Biorąc pod uwagę wczesny etap rozwoju social lending w Polsce, cel nie jest tak trudny do zrealizowania. Zwłaszcza jeśli ma się kapitał, który pozwoli przetrwać trudne czasy… Ciekawe czy o polskim rynku nie myślą także inni? Zopa.pl? Kto wie… chociaż domena już zajęta 🙂

3 przemyślenia nt. „Smava – nowy gracz na polskim rynku social lending”

  1. coLiderem na Polskim rynku jest serwis http://www.kokos.pl wystartował jako pierwszy i wciąż się rozwija -jak dla mnie jest to najlepszy z wszystkich serwisów oferujących social lending w polsce. Smava – kolejny serwis SL , nie sądzę by zaproponował coś lepszego niż pozostałe serwisy.

  2. Smava – to ogromne dziadostwo. Zainwestowałem w ten cudny portal trochę kasy i …jak więcej niż polowa moich przemyślanych inwestycji to windykacje !!!!!!!!!!!!! Nie polecam, słuchajcie nie polecam!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *