Smava – nowy gracz na polskim rynku social lending

7 stycznia rozpocznie działalność nowy serwis pożyczek społecznościowych na polskim rynku – Smava. Od swoich konkurentów różni się już na starcie – pochodzeniem. W odróżnieniu od rodzimych platform social lending Smava ma wsparcie niemieckiego „rodzica” – Smava.de.

Informacji o Smava.pl jest jak dotąd niewiele – o starcie serwisu dowiedziałem się z zaproszenia na konferencję prasową. W mailu od firmy PR znalazło się raptem parę zdań o nowym przedsięwzięciu

smava jest platformą p2p lending siostrzaną wobec smava, która powstała w Niemczech na początku 2006 roku. Poziom kapitału założycielskiego smavy wynosi ponad 8 milionów euro. Jako jedyny w Polsce portal tego typu, smava podjęła ścisłą współpracę z Biurem Informacji Kredytowej dla zapewnienia bezpieczeństwa swoich klientów. Platforma smava umożliwia zawieranie cywilno-prawnych umów pożyczkowych pomiędzy użytkownikami internetu, na zasadzie aukcji (tak jak np. eBay, allegro etc.), czyli jest przeniesieniem biznesowego modelu aukcji internetowych w sektor pożyczek i inwestycji.

O tym, że Smava przymierza się do wejścia na polski rynek niewtajemniczeni mogli dowiedzieć się już kilka miesięcy temu dzięki ogłoszeniom, w których niemiecki serwis poszukiwał tłumaczy. Nowy gracz na polskim rynku social lending może budzić zaciekawienie z wielu względów. Po pierwsze, jako jedyny jest oddziałem zagranicznej platformy pożyczek P2P. W wywiadzie udzielonym serwisowi P2P-Banking.com CEO Smava.de Alexander Artopé uzasadnia decyzję o zagranicznej ekspansji wskazując na wielkość polskiego rynku i utrzymujący się duży spread pomiędzy oprocentowaniem kredytów i lokat bankowych. Wspomina również o tym, iż polskie regulacje prawne nie wymagają pośrednictwa banku w modelu social lending, co pozwala obniżyć koszty transakcyjne. Serwisem zarządzać będzie polski oddział umiejscowiony we Wrocławiu.

Po drugie, w Polsce funkcjonują już 3 serwisy pożyczek społecznościowych, a więc rodzimy rynek jest stosunkowo zatłoczony. Można oczywiście spierać się czy dotychczasowi gracze spełniają oczekiwania pożyczkodawców i pożyczkobiorców – na pewno jest w tej dziedzinie jeszcze wiele do zrobienia. Naturalnie pojawia się pytanie, co nowego zaproponuje Smava.pl. W skrócie wiadomo już, że:

  • Serwis będzie blisko współpracować z BIK – co się za tym lakonicznym stwierdzeniem kryje? Zobaczymy… Na oko niewielka to pociecha dla pożyczkodawców – Kokos i Monetto też korzystają z tej bazy.
  • Na starcie pojawi się feature nazwany „Anleger-Pools” – podobno to coś w rodzaju ubezpieczenia (tak wyjaśniono to w P2P-Banking.com). Z kontekstu wynika jednak, że chodzi o coś innego – może łączenie inwestorów w większe grupy (investor pools)?
  • Limit kwoty pożyczki wynosić będzie 100.000 zł. Maksymalne zaangażowanie pożyczkodawcy – 200.000 zł
  • Informacje dostępne dla pożyczkodawców zawierać będą dane z BIK oraz DTI (debt-to-income ratio, po naszemu stosunek zadłużenia do dochodów)
  • Pożyczkobiorcy uiszczać będą 1% opłatę, a inwestorzy będą korzystać z platformy bez opłat.

Smava.pl chce w najbliższej przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku. Biorąc pod uwagę wczesny etap rozwoju social lending w Polsce, cel nie jest tak trudny do zrealizowania. Zwłaszcza jeśli ma się kapitał, który pozwoli przetrwać trudne czasy… Ciekawe czy o polskim rynku nie myślą także inni? Zopa.pl? Kto wie… chociaż domena już zajęta 🙂

3 przemyślenia nt. „Smava – nowy gracz na polskim rynku social lending”

  1. coLiderem na Polskim rynku jest serwis http://www.kokos.pl wystartował jako pierwszy i wciąż się rozwija -jak dla mnie jest to najlepszy z wszystkich serwisów oferujących social lending w polsce. Smava – kolejny serwis SL , nie sądzę by zaproponował coś lepszego niż pozostałe serwisy.

  2. Smava – to ogromne dziadostwo. Zainwestowałem w ten cudny portal trochę kasy i …jak więcej niż polowa moich przemyślanych inwestycji to windykacje !!!!!!!!!!!!! Nie polecam, słuchajcie nie polecam!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *