Walutomat – wymiana walut P2P trafiła do Polski

walutomatNie tak dawno temu pisałem na finnovation o serwisie peerFX.com umożliwiającym bezpośrednią wymianę walut pomiędzy użytkownikami. PeerFX wystartował w kwietniu 2009, z dość dużym poślizgiem, ale konsekwentnie realizuje pierwotną wizję. Idea walutowego rynku P2P jest wciąż stosunkowo świeża, a tu niespodzianka… mamy polską platformę bezpośredniej wymiany walut! Serwis Walutomat.pl właśnie otwiera swe podwoje.

Jak to działa?

Walutomat umożliwia zarejestrowanym użytkownikom wymianę walut po kursie średnim, tzn. bez różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży (tzw. spread). Namacalne oszczędności wynoszą zatem dokładnie tyle, ile zwykle wynosi zysk pośrednika (banku, kantoru wymiany walut), przy czym korzyści rozkładają się po równo pomiędzy dwie strony transakcji.

Aby transakcja wymiany przebiegała sprawnie, najlepiej posiadać jest w jednym z wymienionych przez serwis banków  (PKO BP, Pekao, BZWBK) rachunek zarówno w walucie, którą chcemy sprzedać i konto w walucie, którą chcemy kupić. Po rejestracji na platformie, dodajemy swoje rachunki bankowe (konieczna jest pełna zgodność danych osobowych właściciela rachunku i podanych podczas rejestracji) i możemy przygotować zlecenie wymiany. Po przesłaniu środków na rachunek Walutomatu, nasze zlecenie oczekiwać będzie na zlecenie przeciwstawne, tak aby transakcja mogła dojść do skutku. Możliwa jest realizacja zlecenia „w kilku kawałkach”, gdy nie jest możliwe odnalezienie pary odpowiedniej zarówno pod względem waluty, jak i kwoty. Zlecenie wymiany oczekuje na realizację maksymalnie przez 7 dni.

Kurs wymiany określono w regulaminie usługi jako

aktualizowany co jedną minutę kurs wymiany walut, ustalany na podstawie transakcji wymiany zawartych na rynku FOREX. Dane do ustalenia Kursu Walutomatu dostarcza Xignite, Inc.

Zgodnie z informacjami zebranymi przez serwis AntyWeb.pl, firma Revelco Sp. z o.o., prowadząca platformę, posiada zezwolenie NBP na działalność wymiany walut.

Bottom line

Perspektywy powodzenia całego przedsięwzięcia zależą moim zdaniem od dwóch kluczowych kwestii: płynności rynku i dochodu operatora platformy. 7-dniowy okres oczekiwania na skojarzenie zleceń jest stosunkowo długi, zwłaszcza, że jeśli dokonujemy wymiany niewielkiej kwoty, to w grę wchodzą niewielkie oszczędności (rzędu kilku, kilkunastu złotych). Korzystając z wirtualnego rynku, użytkownik będzie oczekiwać niemal natychmiastowej transakcji. Spełnienie tego oczekiwania będzie możliwe tylko pod warunkiem odpowiedniej liczebności ofert. Właściciele Walutomatu na pewno zdają sobie z tego sprawę – świadczy o tym chociażby fakt, iż przygotowali program partnerski, który ma za zadanie spopularyzować serwis w polskim internecie.

Druga sprawa owiana jest mgiełką tajemnicy. W regulaminie znajdujemy informację, że usługi platformy są bezpłatne, lecz operator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia opłat w przyszłości. Należy domniemywać, że bez prowizji od skojarzenia transakcji się nie obejdzie – w końcu serwis będzie musiał na siebie zarabiać.

Będę z wielkim zainteresowaniem śledzić losy Walutomatu. Inicjatywa KupFranki.pl, pokazuje, że istnieje potencjalny popyt na walutowym rynku związanym chociażby z możliwościami stworzonymi przez Rekomendację S (II) Komisji Nadzoru Finansowego. A narazie trzymam kciuki za nowy rynek i czekam na pierwsze opinie użytkowników platformy.

22 przemyślenia nt. „Walutomat – wymiana walut P2P trafiła do Polski”

  1. Czytalem recenzje juz jakis czas temu – dziekuje za linka!. Niestety nie mam konta walutowego i nie moglem sam przetestowac. Ciekawe jak to sie bedzie rozkrecac, Polska to chyba dobry kraj zeby sie takie cos przyjelo… Jestesmy poza strefa euro, wielu rodakow pracuje za granica.. na oko idealnie.

 1. Jeśli czekam tydzień na oferenta, a kurs zmienia sie drastycznie z piątku na poniedziałek, np. 1.60%, to po jakim kursie wymieniam ? Ile po drodze zabierze Bank PKO SA do Walutomatu i z powrotem ?
  Walutomat to pułapka, tak uważam. Można stracić dużo więcej niż banku czy kantorze, w których negocjuje cene od lat i zawsze do sredniej w zależności od sumy np. min. 20.000 zl. Service Walutomatu za darmo mówi sam za siebie i nie wiesz czy odzyskasz swoje pieniądze, bo gwarancji nie daja, a dlaczego, bo nie mają.

 2. Firma bez telefonu stacjonarnego i bez faxu, to firma widmo, „fatamrugana”. Fima bez gwarancji bankowych zarejestrowana w KRS jako firma krajobrazowa to już szczyt szczytów.

 3. Co z tego, że jest nr stacjonarny i fax. Każdy może sobie nr kupić np. poprzez skype-a. Ryzykować dla paru złotych nie warto. Bez gwarancji bankowych to duże ryzyko.

 4. Korzystam z tego urzadzenia i jestem bardzo zadowolony. Nie ma zadnych powodow do dawania prowizji jakims mafijnym kantorom czy tez bankom. Kuba opowiada pierdoly- nie ma zadnych kosztow, samemu mozna ustalic kurs jaki nas interesuje i po mniejszym nie beda wymieniac! Oczywiscie czasami trzeba czekac. Ostatnio „zagralem” na zwyzke i udalo sie wymienilem po wyzszym kursie niz byl w momencie skladania zlecenia. W kazdej chwili mozna zrezygnowac i wycofac kase- zadnych kosztow. Aha, a konto w walutowe w banku otworzylem w 7 minut. Tyle zajelo mi przeczytanie umowy.

 5. A ja miałem już dość czekania i po prostu zmieniłem serwis na Currency Fair. Kurs maja lepszy niż w banku to sprawdziłem od razu no i czeka się krócej niż w walutomacie najdłużej chyba 4 dni. Sprawdźcie sami.

 6. Od kilku dni wymieniam walute w walutomacie Super!jak narazie i mam nadzieje ze tak bedzie.Moze mialam szczescie ale wszystko poszlo bardzo sprawnie.Jedyna uwaga dla poczatkujacych to Uwaznie wypelniac zlecenia ale przy kazdym ruchu Walutomat ostrzega przed bledami.Zachecam wszystkich ktorzy maja potrzeby walutowe.

 7. Bardzo dużo kożystam zusług wymiany walut, dotychczas kożystalem z walutomatu, który oferował bardzo kżystne warunki oraz miał przejrzysty interfejs. od jakiegoś czasu jednak kozystam z fritzexchange.pl którzy w swojej szerokiej ofercie zainteresowali mnie szybką reakcja w sorawie pomocy we wszystkich aspektach obsługi oraz rozwiązywaniu watpliwości. wymiana walut nie byla nigdy prostsza, z pełną pomocą z ich strony i z miom zainteresowaniem rynkiem walutowym jestem zadowolony z naszej wspołpracy.

 8. zgadzam sie z przedmówca , ja również korzystam z fritzexchange.pl i jestem zadowolony z zawieranych transakcji, wymieniam kilka tysięcy miesięcznie i cieszę sie z tego ze nie pobierają oni prowizji

 9. Przez pewien czas korzystałem z walutomatu ale nieraz trzeba było czekać tydzień lub dwa na kontrofertę co było wielkim minusem. Szukałem jakiejś alternatywy i znalazłem fritzexchange. Jestem zadowolony bo transakcje są szybko realizowane i nie musze płacić za przelewy bo mam konto w alior banku.

 10. Aż wypróbuję tego walutomatu, bo wszyscy go w ostatnim czasie wychwalają, może się przekonam do tego typu transakcji choć dotychczas wolałam wymieniać walutę w kantorach stacjonarnych

 11. Świetny opis i pełen przekrój plusów i minusów, minęło już trochę czasu od publikacji artykułu i w tym czasie walutomat udowodnił słuszność swojego pomysłu miliardami obrotu i setkami tysięcy zadowolonych klientów

 12. Bardzo ciekawa inicjatywa. Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnego kantoru. Ostatnio trafiłem na kantor automatyczny – kraków kantor który jest swego rodzaju połączeniem bankomatu i punktu wymiany walut. Też się wydaje ciekawym sposobem na wymiane pieniędzy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *